Forystek & Partners - Attorneys and legal advisers

PROFESJONALNY SPORTOWIEC MOŻE ROZLICZAĆ PRZYCHODY JAK PRZEDSIĘBIORCA.

22 Czerwiec 2015

22 czerwca Naczelny Sąd Administracyjny uchwałą siedmiu sędziów (sygn akt: II FPS 1/15) potwierdził, że profesjonalni sportowcy mogą rozliczać przychody z uprawiania sportu tak, jakby prowadzili firmę.

Dotychczasowa praktyka organów podatkowych i sądów nie była jednolita w tym zakresie. Uchwała NSA z 22 czerwca potwierdza jednak możliwość zaliczenia przychodów z tytułu świadczenia usług sportowych do źródła przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej na gruncie PIT.

Sportowiec może zatem płacić podatek od swoich dochodów według stawki liniowej 19 proc., a do kosztów uzyskania przychodu może zaliczać całość a nie tylko część poniesionych wydatków.

Warunkiem jednak koniecznym rozliczania przychodów z uprawnia sportu jako przychodów z działalności gospodarczej oraz potraktowania zawodników jako podatników VAT, będzie ukształtowanie warunków wzajemnej współpracy pomiędzy klubem a zawodnikami w ten sposób, aby spełniały one wszelkie wymogi działalności gospodarczej na gruncie PIT i VAT. Sportowiec musi działać we własnym imieniu, niezależnie oraz w sposób ciągły i zorganizowany.

Pobierz

  • NSA potwierdza: profesjonalny sportowiec to przedsiębiorca. Pobierz